Cechy charakteru, zachowanie czy postępowanie człowieka, bardzo często uzależnione są od rodzaju jego osobowości. Działania związane z życiem prywatnym, pracą lub spotkaniami towarzyskimi warunkuje temperament i uosobienie. Wiele indywidualnych cech, zauważalnych jest podczas wykonywanych działań, inne nie odgrywają ważnej roli podczas życia codziennego. Jakie rodzaje i typy osobowości można wyróżnić? Czym charakteryzuje się introwertyk? Jakie posiada cechy? Czy typ osobowości wpływa na wykonywaną pracę? Jak nawiązać relację zawodową z osobą nieśmiałą i odizolowaną? Zobaczcie, co ciekawego przygotowaliśmy.
Typy i rodzaje osobowości
W psychologii można wyróżnić wiele znanych podziałów osobowości. Ludzka natura oparta jest na wyszczególnionych cechach charakteru i zachowaniu osób poddanych ocenie. Wśród najbardziej znanych określeń, można wyróżnić osobowości takie jak:
- introwertyk,
- ekstrawertyk,
- ambiwertyk,
- sangwinik,
- choleryk,
- melancholik.
Jakimi cechami charakteru wyróżnia się introwertyk?
Introwertyk to osoba, która przede wszystkim określana jest mianem spokojnej, nieśmiałej oraz wycofanej persony. To człowiek zamknięty w sobie, radzący sobie ze swoimi problemami wewnątrz siebie. Ten typ osobowości nie przejawia żadnych zachowań przywódczych, a jego „bezpieczną i komfortową strefą” jest słuchanie innych i wykonywanie ich poleceń. Introwertyk to również człowiek, który rzadko wypowiada swoje zdanie, a przemyślenia i komentarze pozostawia samemu sobie.
Czy tego rodzaju cechy charakteru mogą przeszkadzać w podjęciu pracy zawodowej? Jak postępować z introwertykiem w pracy? W jaki sposób zachęcić ten typ osobowości do efektywnej współpracy?
Introwertyk w miejscu pracy – jak zbudować relację z osobą nieśmiałą?
Introwertyk w miejscu pracy, może dla niektórych przedsiębiorców stanowić spore zakłopotanie. Inni zaś dostrzegają pozytywne cechy tego rodzaju osobowości, nawiązując z pracownikami owocne relacje zawodowe. Czy cechy charakteru osoby nieśmiałej i wycofanej utrudniają współpracę?
Jak nawiązać wspólne relacje podczas wykonywania zadań?
Głównym założeniem dzisiejszej innowacyjnej i rozwijającej się firmy jest współpraca. Wpasowanie się w ogół oraz umiejętności zarządzania, konstruowania czy dyskusji to jedne z ważniejszych cech, na które rośnie zapotrzebowanie wśród zespołów pracowniczych. Wycofanie i oddanie przywództwa, potrzeba większej ilości czasu na realizację zadań czy ogólna nieśmiałość mogą stanowić niemały problem, a osoby o charakterze introwertyka mogą spotkać się z niepowodzeniem podczas samorealizacji.
Czy istnieją sposoby na nawiązanie relacji zawodowych z introwertykiem w miejscu pracy?
Istnieje kilka ważnych zasad i działań, dzięki którym osoba nieśmiała znacznie zwiększy swoją produktywność oraz wpasuje się w cały zespół. Introwertyk potrzebuje odpowiedniego przygotowania do pracy, jak również możliwości wycofania w odpowiednim momencie. Wśród znanych i skutecznych działań można wymienić:
- stworzenie własnej przestrzeni,
- umożliwienie introwertykowi wykonywania niektórych zadań zdalnie,
- jasne określenie pracownikowi oczekiwań i precyzowanie zadań,
- brak nadmiernego zmuszania go do działań grupowych lub przywódczych,
- stworzenie uporządkowanego planu pracy, brak wprowadzania chaosu.
Jak więc postępować z introwertykiem?
Praca z introwertykiem nie musi oznaczać kłopotów i nieporozumień. Cech tych niestety nie da się całkowicie zmieć, jednak stworzenie odpowiednich warunków pracy umożliwi owocną współpracę. Osoby nieśmiałe, wycofane czy zamknięte w sobie mogą być świetnymi fachowcami, wykonującymi swoje zadania rzetelnie i z pełnym profesjonalizmem.
Należy jednak pamiętać, iż rzucenie takiej osoby „na głębokie wody” może zablokować jego kreatywność, logiczne myślenie czy produktywność. Wiele sytuacji może być dla pracownika mało komfortowymi, podczas których będzie wycofywać się i chować z boku. Introwertyka nie należy zatem zmuszać do publicznych wystąpień, uczestnictwa w imprezach firmowych czy długotrwałego przebywania w powierzchniach i wnętrzach typu open – spece.
Podczas pracy warto takiej osobie jasno i przejrzyście określać plan działania, nie wymuszać i nie „terroryzować”, pozwolić wykonywać działania samodzielnie, w skupieniu i odosobnieniu.
Introwertyk sam powinien wybrać dla siebie zawód odpowiadający jego cechom charakteru, jak również dopasować specyfikację pracy do własnych predyspozycji, potrzeb i oczekiwań.
Więcej na temat tego jak postępować z introwertykiem znajdziemy na https://www.odzyskaj.eu/poznaj-cechy-introwertyka-6-rad-jak-postepowac-z-introwertykiem/.
Ja określiłabym to tak – osoba utrudniająca pracę sobie i innym. Nie da się współpracować. Mamy w firmie introwertyka i jest źle, na prawdę komunikacja jest możliwa tylko chwilami.