Pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach projektu Przestrzenie Sztuki jest spotkanie o literacko-malarskim charakterze. Pod zagadkowym tytułem – prze_cięcia – może kryć się wiele. Co jednak tam ujrzymy? Odchylmy rąbka tajemnicy.
Co zobaczymy?
Wydarzenie będzie połączeniem poezji i sztuki. W teatralnym foyer, już 28 września o godzinie 19:00, będzie mieć miejsce wieczór poetycki i otwarcie wystawy. Spotkanie będzie toczyło się w oparciu o wiersze Stanisława Dłuskiego i Jakuba Pacześniaka, co połączone będzie z otwarciem wystawy malarstwa Rafała Pacześniaka. Artyści są związani z Rzeszowem i Podkarpaciem, tu mieszkali, zdobywali wiedzę i tworzyli. Łączy ich nie tylko artystyczne pokrewieństwo, ale również wrażliwość rzeczywistości oraz zapisywanie przeżyć i doznań – poprzez słowo i obraz. Wzajemnie się uzupełniają, ilustracje malarza są okładkami książek poetów. Całe spotkanie będzie mieć charakter typowego wieczoru poezji, czyli czasu tylko dla sztuki, do obcowania z jej estetyczną naturą. Wieczór uświetni głos aktora Teatru im. Wandy Siemaszkowej – Waldemara Czyszaka, który będzie recytował wiersze. Natomiast prowadzącą spotkanie jest Katarzyna Wójcik, literaturoznawca, redaktorka książek, recenzentka poezji, prozy i dramatu.
Kim są artyści?
Poeta Jakub Pacześniak już od najmłodszych lat był związany z Rzeszowem, tu bowiem się urodził i dorastał, później osiadł na stałe w Krakowie. Wydał trzy tomy wierszy oraz arkusz poetycki, w tym również jego wiersze ukazały się po czesku, słowacku i węgiersku. Stanisław Dłuski pochodzi z Dębowca, ale od lat mieszka i działa w Rzeszowie. Jest również wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim. Wydał siedem tomików poezji, jest również autorem monografii naukowych oraz tekstów krytycznoliterackich. Rafał Pacześniak również mieszka i pracuje w Rzeszowie. Rozwijał swoje malarskie pasje na stażach na zagranicznych akademiach. Aktywnie tworzy w malarstwie i rysunku.
Projekt Przestrzenie Sztuki
Wydarzenie jest jednym z pierwszych, zapoczątkowując tym samym cały projekt. Przestrzenie Sztuki są programem, który ma na celu zaangażowanie ogólnopolskich i interdyscyplinarnych centrów kultury by umożliwić twórcze aktywności lokalnym artystom i zaangażować społeczność lokalną w działania artystyczne. Rzeszowski Teatr jest jednym z czterech jego operatorów obok Lublina, Olsztyna i Zielonej Góry. Oficjalna inauguracja pilotażu Przestrzenie Sztuki w Rzeszowie odbędzie się w październiku. Projekt ten jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Więcej o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie rzeszowskiego teatru https://teatr-rzeszow.pl/ .